Minimal İnvaziv Riskli Midir?

Minimal İnvaziv

Minimal İnvaziv Riskli MidirMinimal invaziv cerrahi ilk yapıldığı yıllardan bugüne kadar teknoloji ile beraber gelişen bir ameliyat tekniğidir. Minimal invaziv cerrahinin hastaları için avantajlarını daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Aslında bunlarla beraber minimal invaziv ameliyatı yapan doktorlarında aynı şekil işini kolaylaştıran bir nevi ekstra hassaslık ve az komplikasyon demektir. Yani minimal invaziv cerrahi hastalar için olduğu kadar doktorlar içinde avantajlıdır aslında.

 

Küçük kesilerle beraber vücudun içerisine sokulan 3D boyutlu kameralar operasyon esnasında ameliyathanelerde bulunan görüntü cihazlarına aktarılır ve operasyon bölgesinde görüş sağlanır. Bu sayede hem operasyonun olumlu sonuçlanma ihtimali artırılmış olur hemde klasik ameliyatlarla karşılaştırıldığın komplikasyon riski azaltılmış olur. Tüm bu olumlu yönlere karşı her ameliyatta karşılaşılacak riskler mevcuttur. Bunlar;

  • Anesteziye bağlı
  • Kanamaya bağlı
  • Enfeksiyona bağlı

risklerdir. Ancak belirttiğimiz gibi bunlar hastadan hastaya değişebilir ve her ameliyatta karşılaşabileceğimiz risklerdir.