Minimal İnvaziv Cerrahi Nedir?

Minimal İnvaziv Cerrahi

Minimal İnvaziv CerrahiMinimal İnvaziv Cerrahi Nedir?

Minimal invaziv cerrahide, doktorlar açık cerrahi ameliyattan ziyade vücuda daha az hasar vermek için çeşitli teknikler kullanırlar. Genel olarak, minimal invaziv cerrahi daha az ağrı, daha kısa bir hastanede kalış ve daha az komplikasyon ile diğer tekniklere göre hem hasta hem doktor için daha avantajlıdır.  İlk minimal invaziv cerrahi tiplerinden birisi olan Laparoskopi, bir veya daha fazla küçük insizyonla yapılan, küçük tüpler ve minik kameralar ve cerrahi aletler kullanılarak yapılan ameliyattır.

 

Minimal invaziv cerrahinin bir diğer tipi robotik cerrahidir. Cerrahi uygulamanın yapıldığı bölgenin büyütülmüş, üç boyutlu görüntüsünü sağlar ve cerraha sağladığı hassasiyet, esneklik ve kontrol parametleri ile güvenli, az riskli bir operasyon imkanı sağlar. Minimal invaziv cerrahideki yenilikler, çok çeşitli hastalıklara ve komplikasyon riskine sahip kişiler için faydalı olmasını sağlar. Ameliyata ihtiyacınız varsa ve bu yaklaşıma aday olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Minimal İnvaziv Cerrahi Riskleri Var Mıdır?

Cerrah minimal invaziv yaparken daha küçük cerrahi kesikler kullanılır ve genellikle açık ameliyatlara göre daha az risk barındırır. Ancak minimal invaziv cerrahi ile bile, anestezi, kanama ve enfeksiyon gibi her hastalık ve ameliyatta karşılaşacağınız komplikasyon riskleri vardır.

Minimal İnvaziv Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Daha hareketsiz çalışma ortamında olan hastalar için, minimal invaziv ameliyatı sonrası hasta genel olarak 1-2 hafta içinde yarı zamanlı çalışmaya başlayabilir. Daha büyük bir ameliyat için bu işlem 4-6 hafta sürebilir.