Buerger Hastalığı

Kollar ve bacaklar olmak üzere uzuvlardaki kan damarlarını etkileyen nadir bir hastalıktır. Küçük ve orta büyüklükteki kan damarlarında iltihaplanma ve pıhtılaşma ile karakterizedir, bu da sonunda tıkanmalara ve doku hasarına yol açabilir. Buerger hastalığı belirtileri tipik olarak sigara içen genç erkekleri etkiler, ancak kadınlarda ve sigara içmeyenlerde de görülebilir.

Buerger Hastalığı Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Ayak, bacak, el veya kol ağrısı hissedebilirsiniz. Ağrı genellikle yürüme veya egzersiz sırasında ortaya çıkar ve istirahatle azalır. Ayaklar veya eller şişebilir. Özellikle ayak bilekleri şişebilir. Eller veya ayaklarınızda uyuşukluk veya karıncalanma hissedebilirsiniz.

Ciltte renk değişiklikleri, sertleşme veya incelme meydana gelebilir. Ayaklarda veya ellerde yaralar oluşabilir ve iyileşmesi zor olabilir. Eller veya ayaklar soğuk hissedebilir. Eğer yukarıda belirtilen semptomlarla karşılaşıyorsanız, bir doktora danışmanız önerilir. Buerger hastalığı teşhisi için genellikle fizik muayene, kan testleri, arter grafisi ve diğer görüntüleme testleri yapılması gerekebilir.

Buerger Hastalığı BelirtileriBuerger Hastalığı Tedavisi

Hastalığın tedavisi, sigara içmekten tamamen vazgeçmekle başlar. Sigara içen hastalarda, sigarayı bırakmanın, hastalığın ilerlemesini durdurabileceği ve buerger hastalığı belirtileri hafiflemesine yardımcı olduğu görülmüştür. El ve ayaklarda görülen damar tıkanıklıklarına yönelik diğer tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

Kan dolaşımını artırmak için ilaçlar: Kan damarlarını genişleten ilaçlar, hastaların gün içerisinde yaşadığı semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ameliyat: Bazı durumlarda, doktorlar hastanın bacaklarında veya kollarında daralmış damarları açmak için cerrahi bir işlem önerebilirler.

Hiperbarik oksijen tedavisi: Yüksek basınçlı bir oksijen odasında hasta solunum cihazı yardımıyla oksijen soluması yapar. Bu tedavi, kişilerin yaşadığı şikayetleri hafifletmeye yardımcı olabilir. Günlük aktiviteler sırasında yaşanan şiddetli ağrı ve parmaklardaki renk değişimleri gibi bulguların önüne geçilir.

Tedavi seçenekleri, hastalığın şiddetine ve kişinin genel sağlık durumuna göre değişebilir. Bu nedenle, Buerger hastalığı belirtileri yaşayan kişilerin doktorlarıyla konuşarak en uygun tedavi seçeneklerini belirlemeleri önemlidir.